Bra projektlänkar

 projektarbetearbete på rudbeck 
 Handledning för lärare och skolledare - Tankeverkstaden - Projektarbete - Utvecklingsteman - Myndigheten för skolutveckling 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Analysmodell


En del av er har säkert redan använt er av analysmodellen när ni läst samhällskunskap. Den borde enligt min mening vara lika viktigt redskap även när man läser andra ämnen som t.ex. psykologi och historia. Den är naturligtvis väldigt viktigt redskap för var och en av er elever som skall skriva projektarbete. Jag skall här nu kortfattat försöka beskriva hur den är konstruerad.

  • Situation Först försöker man fastställa vad det är man skall skriva om. Hur är det   egentligen.Vad är det för fakta som är kända? Vad kan man veta säkert?
  • Orsaker   Sedan måste du söka förklaringar genom att ställa dig frågorna. Varför är/var eller blir det så?
  • Åtgärder  Slutligen om du uppfattar den studerade situationen problematisk så kan det naturligtvis finnas en orsak till att du föreslår något som kan göra att problemet löses. Något går att göra för att minska eventuella negativa  konsekvenserna. Orsakerna går kanske att avlägsna?

  •  

     
     
     

    Om nu någon av er inte har använt ovanstående modell förut föreslår jag att du provar den på något aktuellt samhällsproblem.
    /labo
     
     

    e-mail: labo@quicknet.se
    sidan senast uppdaterad: 2007-10-24 av Labo